Rodné město Horní Slavkov okr.Sokolov

Město Horní Slavkov (německy Schlaggenwald) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 5910 obyvatel.

Historické jádro města bylo v 50. letech 20. století vyhlášeno městskou památkovou rezervací, to však nezabránilo jeho těžké devastaci, která vedla k jejímu zrušení v roce 1961. Nyní jsou přetrvavší památky chráněny aspoň formou městské památkové zóny.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1332.

Od roku 1526 byly ve zdejší mincovně pravděpodobně raženy jáchymovské tolary.

Roku 1792 byla v Horním Slavkově založena první výrobna porcelánu v českých zemích.

V padesátých letech 20. století se nedaleko Horního Slavkova nacházely uranové doly, které sloužily také jako pracovní tábory pro vězně komunistického režimu. V noci ze 14. na 15. října 1951 došlo nedaleko Horního Slavkova k hromadnému útěku z komunistický táborů v Československu. (Mylně je tento útěk vydáván za největší útěk z „uranového pekla“, ten však podle dostupných informací byl proveden dne 29. 11. 1952 z šachty Kamenná na Příbramsku - útěku se účastnilo 20 odsouzených.) Jedenácti věznům se podařilo uprchnout z šachty č. 14 tábora číslo XII. Útěk se skupině nezdařil, druhý den byla většina uprchlých věznů chycena či zastřelena u vsi Stanovice. Z obklíčení se podařilo uniknout jen Františku Čermákovi, který byl později zastřelen při přechodu státních hranic u Malacek, a Miroslavu Hasilovi, který se dostal až do Dolních Bojanovic, kde byl později prozrazen Státní bezpečnosti. Není jasné, zda se zastřelil sám, nebo ho zastřelil příslušník StB. Z jedenácti útěkářů přežili do dnešních dnů jen Karel Kukal a Zdeněk Štich, ostatní byli buď zastřeleni na útěku či odsouzeni k trestu smrti. K trestu nejvyššímu byli odsouzeni Boris Volek a Ladislav Plšek.


Pamětihodnosti
Kostel svaté Anny
Kostel svatého Jiří
Kaple Božího Těla
Kaple svatého Jana Nepomuckého
Popraviště — Šibeniční vrch
Gotická zádušní svítilna před děkanstvím
Socha svatého Floriána na náměstí Republiky
Socha svatého Jana Nepomuckého s mostkem
Sousoší Nejsvětější Trojice na Kostelním náměstí
Dvojice kašen na náměstí Republiky — obě zbořeny v 60. až 70.letech
Latinská škola — zbořena v 60.letech
Děkanství
Dům Seidelhaus — původně rudný mlýn
Měšťanský dům Pflughaus
Keramická továrna
Pluhova dědičná štola
Porcelánka — první v Čechách
uf00002317_hornislavkov.JPG
90841_vikCr_slles_slavkov_m.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one